112354-667937.jpgایسنا- در روزگاري كه فوتبال ايران به غير از حضور چند بازيكن در ليگ امارات و قطر نماينده‌اي در خارج ندارند، بستن بازوبند كاپيتاني اوساسونا در ديدار برابر بارسلونا- كه به اعتقاد بسياري بهترين تيم تاريخ جهان است، مي‌تواند تا هفته‌ها جذاب باشد. اگر مسعود شجاعي را به خاطر مصدوميتش كنار بگذاريد، جواد نكونام تنها بازيكن ايراني است كه اين روزها در فوتبال اروپا حضور دارد. بازيكني كه به يكي از اركان اصلي تيمش تبديل شده و حتي در بازي رفت اوساسونا برابر بارسلونا در كوپادل‌ري بازوبند كاپيتاني را هم بر دست بست.

جواد نكونام درباره بازي گذشته اوساسونا برابر بارسلونا، ديدار فردا شب اين تيم برابر مردان پپ گوارديولا، تيم ملي و داغ شدن دوباره بحث دلالي در فوتبال ايران صحبت كرد.

* چند روزي از بازي رفت شما برابر بارسلونا مي‌گذرد، اما همچنان كاپيتاني شما در اين بازي براي هواداران فوتبال در ايران جذاب است.

به هر حال اين مساله براي خودم هم افتخار بود. ضمن اين كه دوست داشتم نماينده خوبي براي فوتبال ايران باشم. من كاپيتان سوم اوساسونا هستم. كاپيتان اول ما حدود 10 ـ 12 سال است كه در اين تيم بازي مي‌كند و كاپيتان دوم ما هم از نوجوانان و جوانان در اين تيم بوده است.

* اوساسونا بازي رفت را با چهار گل شكست خورد و حالا بايد فردا شب بازي برگشت را مقابل اين تيم انجام دهيد. قطعا كار آساني نخواهيد داشت.

فارغ از نتيجه‌اي كه به دست آمد، بازي جلوي بارسلونا هميشه لذت بخش است. فكر مي‌كنم شكست در بازي رفت به حق بود. در بازي برگشت هم ما نمي‌توانيم به پيروزي فكر كنيم. در ديدار گذشته تا پيش از اين كه مسي وارد زمين شود، ما بازي خوبي انجام داديم، هر چند كه گل خورده بوديم، اما با حضور مسي شرايط تغيير كرد و گل‌هاي ديگر را دريافت كرديم.

* هر چند اوساسونا در اين بازي شكست خورد، اما به نظر مي‌رسد بازيكنان بارسلونا امسال در لاليگا اشباع شده‌اند. درست است كه در ليگ قهرمانان مثلا ميلان را در خانه‌اش شكست مي‌دهند، اما در لاليگا هم مي‌بازند و هم مساوي مي‌كنند.

فكر نمي‌كنم كه آن‌ها اشباع شده باشند. تيم‌هاي ديگر هم كار مي‌كنند و مقابل بارسلونا انگيزه دارند. مثلا ختافه پايين جدولي با ما مساوي مي‌كند، اما بارسلونا را مي‌برد. بازيكنان هم هر چقدر حرفه‌اي باشند بالاخره خسته مي‌شوند. فكر مي‌كنم تا همين جاي كار هم جام‌هايي كه بارسلونا گرفته براي هيچ تيمي در دنيا رقم نخورده.

* با اين شرايط شانس بارسلونا را براي قهرماني چقدر مي‌دانيد؟

هنوز هيچ چيز مشخص نيست. مورينيو هم خودش همين اعتقاد را دارد. ديديد كه رئال مادريد در دو هفته‌ پنج امتياز از دست داد. رقابت‌ واقعا نزديك است. رئال امسال خيلي خوب بازي مي‌كند و خيلي خوب هم نتيجه‌ مي‌گيرد.

* طرفداران بارسلونا در ايران مي‌گويند بارسا از رئال دو امتياز عقب است نه پنج امتياز . آن‌ها سه امتياز بازي برگشت ال‌كلاسيكو را هم براي بارسلونا حساب كرده‌اند.

واقعا نمي‌شود درباره نتايج اين دو تيم پيش‌بيني كرد. ضمن اين كه دور رفت هنوز تمام نشده اما چيزي كه اينجا هم مي‌گويند اين است كه رئال امسال تيم يك دستي است.

* در شرايطي شما فردا شب با بارسلونا بازي داريد كه مسي و گوارديولا با عنوان‌هاي بهترين بازيكن و بهترين مربي جهان در سال 2011 پا ميدان مي‌گذارند. حتما بازي كردن جلوي اين ستاره‌ها براي شما لذتبخش خواهد بود.

بازي مقابل بارسلونا و كلا تيم‌هاي بزرگ براي همه بازيكنان افتخار است، اما بازي با بارسلونا براي ما تمام شده است، چرا كه شانسي مقابل اين تيم نخواهيم داشت. تنها مي‌رويم كه بازي خوب و آبرومندي را انجام دهيم. در اين بازي پنج بازيكن اميد ما به همراه بازيكناني كه كمتر در تركيب تيم حضور داشته‌اند به ميدان مي‌روند. ما يكشنبه بازي بسيار مهمي در لاليگا داريم و سرمربي تيم براي آن بازي برنامه ريخته است. احتمال اين كه من هم بازي كنم، بسيار كم است چرا كه در هشت روز سه بازي انجام داده‌ام.

* اوساسونا در اين فصل فوق‌العاده‌ نتيجه‌ گرفته و حتي بسياري براي تيم شما شانس گرفتن صعود به ليگ اروپا قائلند.

امسال كسي فكر نمي كرد اوساسونا اين قدر خوب نتيجه‌ بگيرد، ولي سرمربي ما پايه و اساس كار را بر روي تلاش و زحمت قرار داده. تيم ما براي گرفتن نتيجه‌ خيلي زحمت مي‌كشد و خدا را شكر مي‌كنم كه تا اينجا نتايج خوبي گرفته‌ايم. با اين حال در لاليگا فاصله تيم‌ها به هم بسيار نزديك است. ممكن است با دو باخت به پايين جدول بروي و با دو برد شانس گرفتن سهميه ليگ اروپا را كسب كني. الان ما بازي به بازي پيش مي‌رويم. اين تنها چيزي است كه به آن فكر مي‌كنيم.

* در روزهاي گذشته انتقادهاي زيادي بابت وضعيت نامعلوم تيم ملي در غياب كارلوس كي‌روش مطرح شد، شما به عنوان كاپيتان تيم ملي چه نظري داريد؟

به نظر من شرايط طبيعي است. وقتي در روزهاي فيفا قرار نداريم، نمي‌شود توقع داشت كه براي تيم ملي برنامه‌ريزي كنند. بايد براي بعد از ليگ مربيان برنامه‌ريزي داشته باشيم. تنها نگراني من فشار شديد مسابقات ليگ برتر ايران است كه ممكن است باعث آسيب ديدگي بازيكنان شود. الان اگر شما اظهار نظر مربيان ليگ ايران را دنبال كنيد، مي‌بينيد كه مربيان مدام از بازيكنان مصدومشان مي‌گويند. براي تيم‌هايي مانند استقلال هر سه روز يك بار بازي برگزار مي‌شود. ما روزهاي دشواري را پيش‌رو داريم. در خرداد در طول 10 روز بايد سه بازي انجام دهيم كه احتمال دارد دو بازي در مسافت‌هاي طولاني برگزار شود. به همين خاطر نگران مصدوميت‌هاي احتمالي بازيكنان تيم ملي هستم.

* درست است كه مربيان از اين وضعيت گلايه‌دارند، اما خودتان اشاره كرديد كه شما در هشت روز سه بازي براي اوساسونا انجام داده‌ايد. قبول دارم كه نمي‌شود شرايط ليگ ايران را با ليگ معتبري همچون اسپانيا مقايسه كرد، اما اگر قرار است شعار حرفه‌اي دادن سر دهيم و پول حرفه‌اي بگيريم، بايد تن به شرايط حرفه‌اي هم بدهيم.

دقيقا نكته همين جاست. اگر شرايطي كه براي ما در اين جا فراهم است، در ايران هم فراهم بود، نگراني براي مصدوميت احتمالي بازيكنان ايران نداشتم. در اينجا ما چه به لحاظ امكانات، چه به لحاظ زمين و چه به لحاظ تدابيري كه براي ريكاروي انديشيده مي‌شود شرايط كاملا متفاوتي با فوتبال ايران داريم. اگر امكانات در فوتبال ايران مانند ليگ انگليس يا اسپانيا بود، نگراني هم وجود نداشت، اما فشار ليگ ايران بالا است و امكانات هم كم است. فكر مي‌كنم بسيار اهميت دارد كه ليگ برتر امسال زود تمام شود.

* بحث دلالي در فوتبال ايران دوباره داغ شده. حتي عليپور هم در برنامه «90» از شما به عنوان بازيكني نام برد كه حرف‌هاي زيادي درباره دلالي در فوتبال ايران داريد.

من دو برنامه «90» را كه درباره دلالي بود، به طور كامل ديدم. عليپور هم از من نام برد و من هم صحبت‌هايي درباره اتفاق‌هايي كه در فوتبال ايران مي‌افتد و مقايسه‌اش با ليگ‌هاي اروپايي دارم. من فردي را مي‌شناسم كه فهرستي از بازيكنان دارد و اين بازيكنان را هر سال به يك تيم مي‌برد. اتفاقا برنامه «90» با اين فرد مصاحبه كرد و خودش هم قبول دارد كه دستي بر آتش دلالي دارد، اما چه فايده‌ كه كسي ترتيب اثري به اين اتفاقات نمي‌دهد. من مي‌گويم اگر قرار است فوتبال ايران پاك باشد، نمي‌شود با يكي، دو برنامه اين كار را انجام داد. بايد مربي، مدير و روزنامه‌نگار پاك باشند تا اين فوتبال هم از آلودگي‌ها بگذرد و به پاكي برسد. بايد اقليت ناپاكي كه در فوتبال ايران هستند، بروند و آدم‌هاي سالم جايگزين آن‌ها شوند. واقعا حيف اين فوتبال و جواناني كه نه پول دارند و نه پارتي و مجبورند استعدادهاي‌شان را از دست بدهند. البته من نمي‌گويم كه در فوتبال اروپا دلالي وجود ندارد. در اينجا هم بعضي مواقع بازيكنان با رابطه به تيم‌هاي ديگر مي‌روند، ولي قيمت و اندازه بازيكنان مشخص است. مثلا يك بازيكن اگر اندازه‌اش دپورتيوو لاكرونيا باشد نمي‌تواند به والنسيا برود. من هم اگر بخواهم به تيمي بروم، اندازه و مبلغم معلوم است. اين طور نيست كه بازيكني با رقم واقعي 400 هزار يورو با رقمي مثلا 2 ميليون يورو به تيمي برود.

* دليل اينكه با عليپور درباره دلالي صحبت كرديد چه بود؟

يكي از دوستانم اسير دلالي شده بود و مي‌خواست در برنامه «90» صحبت كند. به او گفتم من از زمان جام جهاني و حضور عليپور در كنار تيم ملي او را مي‌شناسم و با او تماس مي گيرم و به عليپور هم گفتم كه به اين بازيكن ظلم شده است. از او خواستم حالا كه پولش رفته به شكايتش رسيدگي كند. من اميدوارم كه دلالي در فوتبال ايران ريشه‌كن شود. نبايد فكر كنيم با دو برنامه بحث دلالي فوتبال ايران ريشه‌كن مي‌شود. الان اين بحث‌ها مطرح شده و خانواده‌ها هم شايد به صورت مقطعي به اين مساله توجه داشته باشند، اما بايد طوري رفتار شود كه به صورت واقعي همه به دنبال رفع آلودگي‌ها در فوتبال باشند.


تاريخ : | | نویسنده : 24domain |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.