اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران:
کاهش 46 درصدی روان آب‌ها / بهشت آباد احیا شد

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به کاهش 46 درصدی روان آب‌های کشور اظهار کرد:کاهش 46 درصدی، رقم بسیار بالایی است و مدیریت آن کار دشواری است. در سال‌های گذشته هر سه یا چهار سال خشکسالی، یک سال ترسالی داشتیم که خشکسالی‌ها و آفت منابع آب سال های قبل را جبران می‌کرد.

به گزارش ایسنا، محمد حاج رسولی‌ها در حاشیه نمایشگاه بین المللی برق و آب گفت: با وجود خشکسالی، سال‌های اخیر در تامین آب شرب مردم مشکلات خیلی کمی داشتیم ، آب مورد نیاز اغلب نقاط پرجمعیت تامین شده و اگر هم نارسایی‌هایی بوده به ویژه در مناطق روستایی، ناشی از انتقال و توزیع بوده است.

وی ادامه داد: برای برخی از شهرهای بزرگ کشور با ظرفیت 15 تا 20 هزار لیتر بر ثانیه آب تامین می‌شود و با ظرفیت‌های ایجاد شده در خشکسالی‌های اخیر آب سدها به شهرهای بزرگ منتقل و از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به این که میانگین بارندگی از ابتدای سال آبی تاکنون 25 میلی متر بوده، گفت: میزان بارندگی نسبت به متوسط درازمدت شش درصد کاهش داشته است.

حاج رسولی‌ها درمورد قضاوت در زمینه بارندگی‌های سال آبی جاری، اظهار کرد: در اواسط دی ماه می‌توان قضاوت کامل‌تری در زمینه میزان بارش‌ها و شرایط آبی کشور داشت؛ اکنون برای پنج حوضه آبریز اصلی کشور شرایط طبیعی پیش بینی شده و تنها در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان میزان بارندگی‌ها 10 درصد کمتر از میزان نرمال خواهد بود.

فقط برای تامین آب شرب، آب منتقل می‌شود
وی در پاسخ به ایسنا درمورد برنامه‌های انتقال آب بین حوضه‌ای، گفت: طرح‌های انتقال آب فقط برای تامین آب شرب است و تعداد آن‌ها نیز زیاد نیست. اجرای طرحهای مذکور منوط به استفاده از منابع آب در حوضه گیرنده است و باید از تمام ظرفیت‌های آن استفاده شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به این که طرح‌های انتقال آب حتما باید به تصویب شورای عالی آب برسد، گفت: اخیرا طرح جدید انتقال آب بین حوضه‌های درجه یک پیش بینی نشده است و تنها خطوط درجه دو برای تامین آب از سدها به شهرها اجرا می‌شود.

حاج رسولی‌ها در مورد طرح بهشت آباد نیز به خبرنگار ایسنا گفت: طرح انتقال بهشت آباد مربوط به سال 1381 بوده و میزان پیشرفت آن کمتر از 30 درصد است ، تصمیم گرفته شده 580 میلیون متر مکعب آب را انتقال دهد.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح غدیر در منطقه خوزستان نیز اظهار کرد: این طرح از طرح‌های اننقال درجه 2 است که در اولویت برنامه‌های وزارت نیرو قرار دارد ، تکمیل این طرح یکی از معضلات بخش آب را برطرف می‌کند. قراردادهای سنگینی برای اجرای این طرح با پیمانکار منعقد شده و تامین منابع مالی اجرای طرح را دشوار کرده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین یادآور شد: سرمایه پیش بینی شده برای اجرای فاز نخست این طرح 2 هزار میلیارد تومان است که تاکنون 700 تا 800 میلیارد تومان هزینه شده و یک هزار و 200 میلیارد تومان دیگر برای تکمیل آن نیاز است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اولویت بندی طرح‌های وزارت نیرو به احداث 158 سد در کشور اشاره کرد و گفت: این سدها بالای 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و بر اساس برنامه پنجم توسعه 60 طرح در اولویت قرار گرفته‌اند.

حاج رسولی‌ها با تاکید بر این که از ابتدای برنامه پنجم توسعه تاکنون 37 طرح به مرحله‌ای رسیده که می توان از سرمایه‌گذاری آن‌ها استفاده کرد، گفت: پیش بینی می‌شود 23 طرح دیگر تا پایان برنامه پنجم توسعه قابل افتتاح و آبگیری شود البته اولویت وزارت نیرو تکمیل طرح‌های مربوط به تامین آب شرب است و از 60 طرح مذکور 45 طرح در این راستا در دست اجراست.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به این که سد ماشکید در سیستان و بلوچستان توانست در بارندگی‌ها و سیل‌های اخیر 67 میلیون متر مکعب آب را مهار و ذخیره‌سازی کند و خسارتی هم از بابت سیل به منطقه وارد نشد، در مورد شبکه‌های آبیاری نیز گفت: عقب ماندگی شبکه‌های آبیاری کشور جبران می‌شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به احداث یک میلیون و 700 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری در پایاب سدها اظهار کرد: برای تکمیل شبکه های آبیاری زیردست سدها 80 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و با تامین اعتبار به روش کنونی تکمیل این طرح‌ها حداقل 20 سال زمان می‌برد.

حاج رسولی‌ها با اشاره به اجرای 116 طرح شبکه‌های آبیاری خاطرنشان کرد: با تغییر اقلیم مواجه هستیم و باید در طرح‌های وزارت نیرو بازنگری صورت گیرد.

وی همچنین گفت: براساس شرایطی که پیش از این در طراحی سدها و شبکه‌های پایاب سدها برنامه‌ریزی شده بود، باید 2 میلیون و 100 هزار هکتار شبکه اصلی در زیردست سدهای کشور احداث شود که در حال حاضر یک میلیون 700 هزار هکتار احداث شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور افزود: اگر تغییرات اقلیم و کمبود حجم آب در نظر گرفته شود عقب افتادگی‌ها در این بخش جبران شده و فرض بر این است که منابع آبی پیش بینی شده تامین شود؛ برای سدهای در حال احداث به ایجاد 800 هزار هکتار شبکه آبیاری نیاز است که از این تعداد 400 هزار هکتار ایجاد شده، به مرور زمان و با وارد مدار شدن سدها نیز قابل استفاده خواهند بود.

حاج رسولی‌ها در پایان خاطرنشان کرد: میزان عقب ماندگی شبکه های آبیاری زیردست سدها پیشتر پنج تا شش سال بود و می‌توان این فاصله با به دو سال کاهش داد.

/ایسنا

 تاريخ : | | نویسنده : 24domain |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.