ملك عبدالله بن عبدالعزيز پادشاه عربستان در اظهاراتي جديد درباره ايران جزئيات بيشتري از محتواي ديدارش با علي لاريجاني دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان را اعلام كرد. 

به گزارش فارس، ملك عبدالله بن عبدالعزيز در گفت‌وگو با شماره امروز روزنامه كويتي "السياسه" درباره سفر اخير علي لاريجاني دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهور اسلامي ايران به اين كشور گفت، در ديدار با لاريجاني درباره چگونگي تعامل با جامعه جهاني توصيه‌هايي را مطرح كرده است.

وي افزود: عربستان از زمان تاسيس تاكنون به ويژه در سياست خارجي با جامعه جهاني تعامل خوب و موفقي داشته است و بر اين اساس رهبران اين كشور به حدو مرز تعامل خود با كشورهاي شرق و غرب آگاهي دارند و بر اساس آن عمل مي‌كنند.

پادشاه عربستان گفت، در ديدار با لاريجاني وي را از اصول اين تجربه سعودي آگاه كردم و به وي توصيه كرده آن را به دولت ايران منتقل كند.

وي افزود: «اگر مي‌خواهيم در سياست منطقه‌اي خود موفق باشيم و روابط بين المللي خوب و مناسبي در خليج ‍[فارس] برقرار كنيم بايد از اين تجربه استفاده نماييم زيرا اگر ايران در خطر قرار بگيرد، تمام منطقه به خطر خواهد افتاد.»

وي همچنين گفت: «در ديدار با نماينده ايران همچنين به وي گفتم شما به طور تلويحي به گونه‌اي در رسانه‌ها تبليغ مي كنيد و نيز طرفدارانتان تبليغ مي‌كنند كه عربستان با ديگران عليه شما متحد شده است. اين سخن كاملا نادرست است و در پيش گرفتن چنين رويكرد و شيوه‌اي يا مداخله در امور ديگران سياست ما نيست.»

وي تاكيد كرد: «ما بيشتر به بازسازي داخلي عربستان و پيشرفت كشور و اقتصادمان توجه داريم ما به ايرانيها توصيه كرديم منطقه خليج [فارس] را به خطر نيندازند ما در امور داخلي هيچ كس مداخله نمي‌كنيم.»

پادشاه عربستان تصريح كرد، هر كشوري كه اقدامات ناعاقلانه انجام دهد در برابر كشورهاي منطقه مسئول اقدامات خود خواهد بود.

پادشاه عربستان ايران را كشور همسايه و مسلمان دانست و گفت به لاريجاني توصيه كرده كه سياست عربستان دخالت در امور داخلي كشور ديگري نيست و به نفع كشوري عليه كشوري ديگر وارد عمل نمي شود.

پادشاه عربستان در بخش ديگري از اين مصاحبه اوضاع جاري در جهان عرب را رضايت بخش ندانست و بر لزوم وحدت نظر و موضع هماهنگ جهان عرب در برابر مسائل مهم منطقه تاكيد كرد.

وي افزود: نبايد اجازه بدهيم ديگر كشورها در مسائل مربوط به ما مداخله كنند يا اينكه از ديگر كشورها براي حل مسايل عربي كمك بگيريم ما بايد مسايل مربوط به جهان عرب را خود حل و فصل كنيم نمي خواهيم ديگران با دخالت در امور مربوط به جهان عرب از آنها براي گسترش قدرت و نفوذ خود استفاده كنند.

عبدالله بن عبدالعزيز با اشاره به مساله فلسطين گفت: «نمي خواهيم ديگران از مسائل عربي براي تقويت موضع خود در منازعات و كشمكش‌هاي بين المللي استفاده كند. موضوع فلسطين را فقط عربها بايد حل كنند و به ديگران ارتباطي ندارد. عده‌اي از موضوع فلسطين به نفع خود بهره برداري مي كنند و آن را پيراهن عثمان كرده‌اند و براي توجيه مداخلات خود در مسائل مربوط به ما از آن بهره برداري مي كنند.»

وي تاكيد كرد: اوضاع كنوني بر وقف مراد نيست اما من اميد خود را از دست نداده‌ام و جهان عرب بايد بار ديگر به پاخيزد چرا كه مانعي بر سر راه تصميم گيري واحد در جهان عرب وجود ندارد.

 تاريخ : | | نویسنده : 24domain |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.