معاون سلامت وزارت بهداشت، از افزایش هزینه ها به عنوان چالش نظام سلامت یاد کرد و اظهار داشت: مشکلاتی که هم اکنون در نظام سلامت با آنها مواجه هستیم، 20 سال قبل خیلی از کشورهای دنیا با آنها روبرو بوده اند.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید موید علویان در نشست خبری که صبح امروز در آستانه روز پزشک (اول شهریور) برگزار شد، گفت: باید نگاه کلان به مقوله سلامت داشته باشیم و تکلیف مردم در سلامت و بیماری معلوم شود.

وی با اشاره به اجرای طرح پزشک خانواده و اهمیت آن در ارتقاء نظام سلامت کشور، تصریح کرد: این نگاه که پزشک به ازای ویزیت بیشتر بیمار، پول بیشتری بگیرد، در طرح پزشک خانواده تغییر کرده و عکس این موضوع عمل می شود.

به گفته معاون سلامت وزارت بهداشت، در صورت وجود چنین نگاهی در نظام سلامت (ویزیت زیاد، درآمد بیشتر برای پزشک)، شاهد همان چالشی خواهیم بود که بیمه ها با آن مواجه شدند و آن افزایش خدمات درمانی تکراری به مردم است.

علویان با اشاره به اجرای طرح پزشک خانواده از ابتدای سال 84، تصریح کرد: طرح پزشک خانواده تنها مختص کشور ما نیست و بیش از 56 کشور دنیا، دستیار پزشک خانواده دارند و قطعا برای استقرار کامل برنامه های این طرح، حداقل 10 سال زمان نیاز است.

وی ادامه داد: قرار است پزشک خانواده علاوه بر درمان، در غربالگری نیز وارد شود و همین امر سبب می شود، تشخیص بیماریها زودتر صورت بگیرد و هزینه های درمان کاهش یابد.

معاون سلامت وزارت بهداشت تاکید کرد: کمتر پزشکی است که به ابعاد اجتماعی و مالی بیمار خود توجه کند، در صورتی که پزشک خانواده تمام ابعاد روانی، اجتماعی، اقتصادی و موثر بر سلامت را مورد توجه قرار می دهد.

علویان در خصوص اهمیت پزشک خانواده در ارتقای نظام سلامت، به مبارزه با بیماریهای سخت اشاره کرد و افزود: ما نمی توانیم بدون پزشک خانواده با معضل ایدز مبارزه کنیم.

وی از دگرگون شدن پرداخت ها در طرح پزشک خانواده خبر داد و گفت: نحوه پرداخت به پزشک خانواده ، به ازای مراقبتی که انجام می شود، همراه با پاداش و توبیخ خواهد بود.

علویان همچنین از کاهش هزینه های ناشی از خدمات تکراری ، افزایش پاسخگویی به بیمار، تشکیل پرونده سلامت، کنترل خدمات و...، به عنوان نتایج مثبت طرح پزشک خانواده نام برد و افزود: نظام سلامت فعلی مثل بازار شام است که درهم ریخته بوده و هیچ ثباتی در دریافتی های پزشکان وجود ندارد.

وی، تنها راهکار جلوگیری از بی انضباطی در قیمت گذاری، ارائه خدمات و کیفیت ارائه خدمات را، وجود پزشک خانواده و تشکیل پرونده سلامت برای هر فرد ایرانی دانست.

معاون سلامت در ادامه این نشست که با حضور معاون مدیرعامل سازمان بیمه خدمات درمانی برگزار شد، به نتایج اجرای طرح پزشک خانواده در دو سال گذشته اشاره کرد و افزود: در سال 83، فقط 1350 پزشک برای 24 میلیون و 700 هزار نفر روستایی و شهری وجود داشت که این تعداد در حال حاضر به 5800 پزشک رسیده است که 4500 نفر آن از بخش آزاد جامعه جذب شده اند.

به گفته علویان، قبل از اجرای طرح پزشک خانواده، فقط 868 نفر ماما برای این تعداد خدمات ارائه می دادند که در حال حاضر بیش از 4560 ماما مشغول ارائه خدمات به افراد مشمول این طرح هستند.

وی از افزایش سه برابری مراجعات به پزشک خانواده خبر داد و افزود: در نیمه دوم سال 84 ، 5 میلیون و 900 هزار بار مراجعه به پزشک خانواده داشته ایم که این تعداد در نیمه دوم سال 85 به 140 میلیون بار مراجعه برای 24 میلیون نفر، رسید.

علویان از کسانی که با اجرای این طرح مخالفت می کنند، به عنوان گروههای منفعت طلب نام برد که فقط به فکر جیب و درآمد خود هستند.
 

 تاريخ : | | نویسنده : 24domain |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.