احمدی نژاد علاقه خود را به گفتگوی دوجانبه با امریكا، با ارسال نامه تبریك انتخاب شدن به ریاست جمهوری، به پرزیدنت اوباما، نشان داد. او دلخور شد وقتی پاسخی دریافت نكرد. او «درمضیقه» دید وقتی پرزیدنت اوباما تصمیم گرفت، به جای آنكه به نامه او پاسخ دهد، با رهبر ایران مكاتبه كند، این كار اوباما اثری بسیار منفی بر احمدی نژاد نهاد. زیرا او «مردی بسیار مغرور » است. بعد از انتخابات با «اكثریت بزرگ»، موقعیت او بسیار مستحكم است.

بعداز گذشت 15 سال از افشای مذاكرات محمدجواد لاریجانی با نیك براون، دیپلمات انگلیسی كه در آن به اختلافات میان حكومت و تقاضا برای حمایت غرب از یك جناح ایران اشاره شده بود، سایت ویكی لیكس جزئیات مذاكره ادعایی 20 ماه قبل میان اسفندیار رحیم مشایی و پوستل، سفیر اتریش در تهران را افشا كرد.

به گزارش خبرنگار «آینده»، در این سند ادعا شده است: در این دیدار كه به تقاضای مشایی در دفتر رییس جمهور انجام شده است، مشایی با انتقال اختلافات مسئولان ایرانی در موضوع هسته ای به غرب، از مشاوران رهبری با عنوان اشكال تراشان یاد كرده و از نارضایتی شدید احمدی نژاد از اوباما، برای بی پاسخ گذاشتن تبریك وی و در عوض نامه نگاری با رهبر انقلاب خبر داده است.

ویكی لیكس می نویسد:

گفتگوهای ۱ فوریه ۲۰۱۰، پوستل با رحیم مشائی، رئیس دفتر احمدی نژاد، به تقاضای او و در دفتر او، انجام گرفته اند. این دو گفتگوهای خود را با گفتگو بر سرمسئله اتم آغاز كردند. پوستل از مشائی پرسید: شما وعده داده بودید كه در ماه سپتامبر، نماینده ایران به ژنو می آید و رفتاری سازنده خواهد داشت. پس چرا در گفتگوهای ۱ اكتبر در ژنو، او این رفتار را نداشت؟ مشائی توضیح داد كه به دو دلیل رفتار ایران تغییر كرد:

بتازگی قادر به متقاعد كردن «اشكال تراش ها» در دولت ایران شده است به این كه اكنون زمان خوبی برای رفتن به جلو با دادن پیشنهاد به آژانس بین المللی انرژی اتمی است.  این اشكال تراشان منفی باف بر این نظر بودند كه ایران آن اندازه اورانیوم غنی شده ندارد كه ۱۲۰۰ كیلوی آن را بر طبق پیشنهاد، به غرب تحویل دهند. كار بدتر از بد می شود اگر طرفهای مقابل به تعهد خود عمل نكنند. پیشنهاد هنوز هم ارزش آنرا دارد كه مورد موافقت قرار گیرد. هرگاه احزاب دیگر با موافقت خود با این توافقنامه، دنبال كردن آنرا میسر كنند. از همه مهمتر، اگر تبادل موفقیت آمیز بود، پذیرش بین المللی حق ایران برای غنی سازی می شد. 

 گزارش دهنده توضیح می دهد كه پوستل، تا پایان سال ۲۰۰۹، سفیر اتریش در ایران بوده و با زبان فارسی آشنا است و ارتباطهای بهتری از دیگر دیپلماتهای غرب با حكومت ایران داشته است. بخصوص در ایام پیش از انتخابات، مشائی خواسته است از طریق پوستل پیام بدهد كه حكومت تغییر سیاسی در باره پیشنهاد ۶ كشور و آژانس داده است. بسا ایران، و بطور خاص، احمدی نژاد خواسته است با استفاده از این مجرا، نسبت به فرجامی كه مسئله اتمی می تواند پیدا كند، تردید و ابهام بوجود بیاورد و زمان وضع مجازاتها و یا هراقدام دیگری برضد ایران را به اندازه كافی به تأخیر بیاندازد. تا در نزاع بر سر قدرت، در خود ایران، موقعیت بهتری بدست آورد.

مشائی مدعی شد كه ایران هنوز به گفتگو با امریكا علاقمند است. هیأت نمایندگی ایران برای گفتگوهای اول اكتبر به ژنو آمد زیرا به گفتگو با امریكا علاقمند است. بخصوص به گفتگوهای دوجانبه با امریكا علاقمند است.

او گفت ایران از گفتگوها با روسیه و فرانسه احساس حرمان می كند و ترجیح می دهد بطور مستقیم با امریكا گفتگو كند. او خاطر نشان كرد كه انگلستان چندین بار در گفتگوهای ایران با كشورهای ۵ +۱ اشكال تراشی كرده است. احمدی نژاد علاقه خود را به گفتگوی دوجانبه با امریكا، با ارسال نامه تبریك انتخاب شدن به ریاست جمهوری، به پرزیدنت اوباما، نشان داد. او دلخور شد وقتی پاسخی دریافت نكرد. او «درمضیقه» دید وقتی پرزیدنت اوباما تصمیم گرفت، به جای آنكه به نامه او پاسخ دهد، با رهبر ایران مكاتبه كند و نامه ای به رهبر معظم آیت الله خامنه ای نوشت.

مشائی گفت: این كار اوباما اثری بسیار منفی بر احمدی نژاد نهاد. زیرا او «مردی بسیار مغرور » است. بعد از انتخابات ماه ژوئن و انتخاب شدنش با «اكثریت بزرگ»، موقعیت او بسیار مستحكم است. در مقابل، مقامات ایران بر این باور هستند كه پرزیدنت اوباما در موقعیت ضعیف تری است. چرا كه در مورد ایران نتوانسته است پیروزی بدست آورد. اینست كه حكومت او نیازمند برداشتن قدمهای دیگری است.

گفتنی است سال گذشته نیز رسانه های مختلف اخباری درباره مذاكرات مشایی و پوستل منتشر كردند كه هیچ كدام تكذیب نشد.

 تاريخ : | | نویسنده : 24domain |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.